fbpx

Pocitem dlouhotrvající únavy trpí čím dál více lidí

Jak se zbavit únavy

Únavu můžeme charakterizovat jako vyčerpání, ztrátu energie a životního elánu po fyzickém či duševním vypětí, nedostatku spánku nebo nemoci. Může se ale také objevit bez vysvětlitelné příčiny. Jestliže trpíme zvýšenou únavou, jako první bychom si měli nechat udělat vyšetření krve, které nám ukáže, jestli naše tělo bojuje s infekcí či jiným vážným problémem (porucha funkce štítné žlázy, anémie, potravinové alergie, skrytý diabetes a další.) 

Ať už je to únava po jídle, nebo ne, toto by ste měli vědět.

Aby náš organismus fungoval, potřebuje:

  • dostatek energie
  • jednotlivé makronutrienty, tj. bílkoviny, tuky a sacharidy
  • mikronutrienty, tj. vitamíny a minerály

Dáváte svému organismu vše, co potřebuje? A jak to zjistit?

Potřebnou energii získáváme z jídla, jednotlivé makronutrienty také musí být zastoupeny v minimálních množstvích. Neméně důležitá je kvalita a různorodost jednotlivých potravin a celkově vyvážená strava. Zamysleli jste se už nad tím, proč někdo je spokojený s nízkosacharidovými dietami a jinému to vůbec nevyhovuje, je podrážděný a nervózní?

Odhadli jste to správně, u každého řešení vaší únavy nelze vynechat kvalitní a dostatečné stravování. Stejně, jako do auta, které jezdí na benzín nemůžete dát naftu. Tak, jako má každý z nás jedinečný otisk prstu, je jedinečný i náš metabolismus, a proto uvažování o jednom univerzálním jídelníčku, který sedne každému, je již přežitek.

Chcete zjistit, jaký trojpoměr živin je vhodný pro vás? Nechte si sestavit jídelníček na míru přesne podle toho, co vaše tělo potřebuje.

Vyvážený jídelníček a stravovací návyky

Pokud jíte málo, je zcela pochopitelné, že máte nedostatek energie. Ale konzumace těžkého, tučného a sladkého jídla během dne představuje zátěž pro organismus, takže místo energie se opět dostaví únava. Vyvážená strava předchází výkyvům krevního cukru, náhlých chutí na sladké, změnou nálad či velké únavě v době, kdy dochází k poklesu krevního cukru.

Jak na to? 

Nastavte si pravidelný režim. Nikdy nevynechávejte snídani. Vždy do jídla zahrňte trochu bílkovin, které zasytí na delší dobu. Rychlou energii dodá i ovoce, které bychom měli konzumovat hlavně dopoledne. Ve své zdravé stravě nezapomínejte na dostatek zeleniny a na celkovou pestrost. Nezapomínejte na dostatečný příjem tekutin. Samotná žízeň je již projevem dehydratace. Jednoduchá pomůcka je sledovat barvu moči. Přes den by měla být jasně žlutá a jiskřivá.

Dostatek kvalitního spánku

Často používaná fráze o nedostatku spánku má své opodstatnění, protože jak dlouho a jak kvalitně spíme významně ovlivňuje naše zdraví a koncentraci. Chronický nedostatek spánku se považuje za jednu z hlavních příčin zdravotních obtíží současné uspěchané generace. Obecně doporučovaný počet hodin spánku je zhruba 7 – 9 hodin. Po probuzení byste měli mít hodně energie a ta by měla vydržet až do večera.

Dostatečně vyživený organismus

Můžete jíst kvalitní potraviny a můžete jíst i dostatečně. Ale další skrytá hrozba je, že naše strava už neobsahuje dostatečné množství živin, půda už je také vyčerpaná. A naše moderní zemědělství plné postřiků a chemických hnojiv problém neřeší, ale spíš zhoršuje. Takže můžeme mít ukázkový jídelníček a mikronutrienty nám budou chybět. 

Co nám ještě únava naznačuje?

Dlouhodobá únava není jen signálem, že se děje něco špatného v těle. Leckdy daleko víc souvisí se stavem psychiky. Snažíme se přehlížet varování, která k nám tělo i duše vysílají, jedeme na plný plyn, často silou, a to se jednoho dne vrátí.

Únava může také znamenat i podvědomou obranu proti zvýšenému stresu nebo přemrštěné nároky na naši výkonnost. Každý by měl znát své hranice a rozhodně by je neměl překračovat. Pokud tedy únava pramení z nadměrné zátěže v práci, z psychického vyčerpání nebo z nemoci, všechno to klade vyšší nároky na náš organismus. 

Zapamatujte si však jednu věc. Vždy vše lépe zvládnete s vyváženou a pestrou stravou a s vhodně zvoleným výživovým doplňkem.

Jak na to? Poraďte se s odborníkem, kterým může být  výživový poradce. Rádi se s vámi podělíme o své zkušenosti v Opavě.