fbpx

Post-covidový syndrom. Jak se uzdravit?

priznaky po covide

S dobou trvání pandemie a narůstajícím počtem osob, které prodělaly onemocnění Covid-19, se v ordinacích lékařů začali častěji objevovat lidé, kteří se po zotavení z akutní fáze nemoci stále necítí dobře a po prodělané chorobě se u nich objevily příznaky, které předtím neměli. Pro tyto případy se začal užívat název post-covidový syndrom.

Vědci a lékaři nedávno popsali, že 10 % lidí po prodělané infekci SARS-CoV-2 má určité zdravotní potíže, které je omezují v běžném životě i několik týdnů až měsíců po prodělání akutního onemocnění COVID-19.  PCS se může objevit i po zcela lehkém průběhu nemoci. 

  • Jste stále slabí a vyčerpaní?
  • Stále se zadýcháváte?
  • Pociťujete stěhovavé bolesti kloubů nebo svalů?
  • Vrací se vám bolesti hlavy nebo migrény?                                                                                                                                           

Když ano, můžete post-covidovým syndromem trpět taky.

Virus SARS-CoV-2 může oslabit imunitu, a proto se lidé často cítí unavení, mají nižší fyzický i psychický výkon, hůře se soustředí. 

Celková slabost a vyčerpání, únava, chronický únavový syndrom, různé stěhovavé bolesti kloubů a svalů, bolesti břicha, zvracení, bolesti hlavy a migrény, ztráta čichu, zvýšená teplota nebo horečka, dlouhotrvající kašel, to vše spadá do obrazu post-covidového syndromu po prodělané infekci SARS-CoV-2. 

U dětí i dospělých byl popsán vzácně tzv. multisystémový zánětlivý syndrom spojený s Covid-19. Projevuje se navíc poškozením orgánů včetně srdce, zhoršením celkového stavu, někdy i slabostí a šokovým stavem. Lidé, kteří mají oslabenou imunitu, kardiaci, diabetici, obézní osoby, lidé s chronickým nebo autoimunitním onemocněním jsou více ohroženi post-covidovým syndromem.

Jakým způsobem lze pomoci těmto lidem?

Odborníci se shodují, že příznaky post-covidového syndromu ukazují na oslabení nebo vyčerpání imunity. Očkování v tomto případě nepomůže. 

Co tedy dělat, aby post-covidový syndrom co nejdříve odezněl?

Odpověď je celkem jednoduchá: posilovat imunitu.

Jakým způsobem to ale udělat co nejefektivněji?

Na naší poradně se již mnoho let zabýváme vyváženým životním stylem, součástí kterého je také posilování imunity přirozenými prostředky, které máme dobře vyzkoušené. Zejména u osob s příznaky únavy, vyčerpání, snížené výkonnosti fyzické i psychické, zhoršeného trávení, v souvislosti s chronickým únavovým syndromem jako následku např. virové nebo bakteriální infekce. Máme bohaté zkušenosti a vždy můžeme nabídnout širokou škálu opatření, které povedou k posílení imunity a navrácení plného zdraví.

Nezanedbatelnou roli pro zotavení z post-covidového syndromu podobně jako z chronického únavového syndromu má kvalitní strava, pokud možno bez příměsi konzervačních a jiných toxických látek, a dále pitný režim a přiměřená pohybová aktivita a dnes se už neobejdeme bez vhodně zvoleného doplňku stravy. Všechny tyto zásady se pak dozvíte podrobněji na osobní konzultaci výživovým specialistou, který vám nastaví individuální stravovací plán šitý na míru právě podle vašich zdravotních potíží. A nezapomeňte, naším cílem je vaše uzdravení.

A co doporučují odborníci pro ochranu našeho imunitního zdraví?

„Ideální postup zahrnuje stravu bohatou na ovoce, zeleninu, mastné ryby a celozrnné potraviny. Mělo by k němu patřit dostatečné množství spánku, rozumná míra cvičení a snižování stresu. Neměl by chybět dobře sestavený výživový doplněk, který poskytuje základní širokospektrální podporu potřebnou pro optimální imunitní zdraví. Patřit by sem měly základní živiny které posilují a vylepšují vrozený imunitní systém a velmi specifické mikroživiny a fytonutrienty potřebné pro imunitní enzym laktoperoxidázu,“ uvádi Dr.Paul R. Clayton.